Tik Tok Keşfete Nasıl Düşerim ?

Ortamix

Thread Owner
Yönetici
Katılım
12 May 2021
Mesajlar
157
Tiktok keşfete nasıl çıkılır sorusunu araştırmak, gittikçe daha popüler bir hal almaya başladı. Haklı sebeplerin olduğunu belirtmek istiyoruz. Tiktok bugün, gerçekten de sosyal medya platformları içerisinde en hızlı ivme kazanmış olan isimler arasında yerini alıyor. Her ne kadar, istatistiksel olarak Instagram ve Facebook, nicelik olarak, toplam kullanıcı sayısı açısından en yüksek miktarları ihtiva ediyor olsa da, ivme konusunda aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Tiktok, edinmiş olduğu bu yüksek ivmeyle birlikte, bütün sosyal medya platformlarının önüne çok kısa süre içerisinde geçiş sağlamıştır.

Hoş, bahsederken, sürekli olarak, sosyal medya platformu şeklinde bahsediyoruz. Ancak sizlerin de çok iyi bildiği üzere artık bu durum tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Tiktok da, Instagram gibi platformlar gibi artık ticari amaçlarla kullanılan bir platform halini almıştır. Hatta eklemek isteriz ki, Tiktok’un çok daha kendine özgü ve özgün bir yapısı vardır. O da, genç kuşağa hitap edebilme şansını yakalamak oluyor. Şu anda, tabii ki uygulamayı her yaştan kullananlar bulunuyor, ki, popüler olan isimler arasında gerçekten de yetişkin isimlerin sayısı bir hayli yüksek. Ancak yine de ekseriyete baktığımızda, Z kuşağı üyelerini görebiliyoruz.

Tiktok keşfete çıkmak bu sebepten ötürü, yalnızca fenomenlere ya da sosyal bazı amaçlarla uygulama içerisinde gezinenlere değil, bunun yanında, aynı zamanda işletme sahiplerine de birçok konuda rehberlik edebilecek konulardandır. Tiktok keşfet içerisinde yer almayı başarmış olan işletmeler, özellikle de gençlerin akımlarına ayak uydurmarı başarmış olan, rüzgarı da arkasına katarak çok daha güçlü ilerlemeyi başararak, kazançlarını arttırıyorlar. Bu başarıyı sağlamak istiyorsanız, makalemiz içerisinde çeşitli yöntemlerden bahsediyor olacağız. Bu yöntemleri ister işletme hesabınız adına isterseniz de sosyal platformlar içerisindeki daha gündelik amaçlar adına kullanabilirsiniz.

Tiktok bünyesinde, keşfet içerisinde yer alan işletmelerin aylık cirolarındaki artışın, Tiktok içi reklam gelirlerine oranla karda olduklarını belirtmek istiyoruz. Yani, her ne kadar makalemizin konusu organik takipçilere erişmek olsa da, yani, keşfet içetisindeki olağan akışta kullanıcıların gözlerinin önüne çıkmak olsa da, reklam hesabınızı da bu sürece dahil edebilirsiniz. Tiktok reklam bütçenizi ayırıp bir de keşfet çalışması yaparsanız eğer, işletmenizi çok daha geniş kitlelere kısa süre içerisinde tanıtma şansına da erişmiş olabilirsiniz. Tiktok Keşfete Nasıl Çıkılır?

Tiktok-Kesfete-Nasil-Cikilir-1.jpg

Tiktok Videosu Nasıl Keşfete Düşer?
Tiktok videosu nasıl keşfete düşer sorusuna ilk önce algoritmik birtakım detaylarla yanıt vermek istiyoruz. Meraklanmayın, teknik bilgilerle sizleri boğmayacağız. Bunun gerekli olduğunu, açıkçası, hiç düşünmüyoruz. Derdimiz, sistemin, az da olsa nasıl işlemekte olduğunu anlamanızdır. Sistem, videolar arasındaki elemeleri nasıl yapmaktadırlar? Neye göre video içerikleri karşınıza çıkmaktadır? Sistemin özünü kavramış olmanız, sistemin kurallarına göre oynayacağınız oyunu tanımanıza müthiş katkı sağlayacaktır. Oyunu kurallarına göre oynarsanız, kazanan da siz olursunuz!

Tiktok dahil olmak üzere bütün sosyal medya platformlarında keşfete düşme ya da insanların önüne çıkabilme şansına erişebilmek, tabii ki, ilk olarak, etkileşimle sağlanır. Etkileşim ne demektir? Mesela, insanların kısa süre içerisinde çok yoğun bir şekilde yorum bırakması, güzel bir etkileşim örneğidir. İnsanların video linkini referans almaları, başka kullanıcılarla paylaşıyor olmaları da güzel bir örnektir. Veya insanların yoğun bir talep şeklinde videoları izlemeleri de aynı şekilde önemli bir örnek teşkil etmektedir.

Etkileşim konusu o kadar değerlidir ki, bu hizmeti şu anda uzmanlık alanları sosyal medya pazarlamacılığı olan kişiler, profesyonel bakış açılarıyla birlikte sizlere vermektedirler. Bir nevi danışmanlık hizmetleri veren bu uzmanlar, sosyal medya platformlarınızda daha ön plana çıkabilmeniz için süreç planını ortaya çıkarırlar. Tiktok videosu nasıl keşfete düşer sorusu da, bu uzman kişilerin üzerlerinde sürekli olarak kafa yordukları meseleler içerisinde yerini almıştır. Dahası, değişen algoritmik şartların, kullanıcıların gündelik taleplerinin hangi yönde olduğunu belirlemek için sürekli –tabiri caizse- pazar araştırması yapmaktadırlar. Dolayısıyla, bu konular her ne kadar genel olarak değişim gösteriyor olsa da, değişmeyecek ve her zaman hayat kurtaracak yöntemleri de sizlere şu şekilde sıralamak istiyoruz:

İçerik Kalitesinden Önce Görsel Kaliteye Önem Verin– Tiktok Keşfete Nasıl Çıkılır?

Bugünün dünyası, içerik denilen o metanın tamamen eriyip düzensiz bir biçimde donup kalıplaşmasıyla oluşmuştur. Yani, içerikten çok, retinaya temas etmekte olan görselin önemi birinci sıradadır. Bugünün sosyologları ve psikologları da, çeşitli araştırmalarla birlikte, günümüz insan zihninin artık içerikten çok, daha hazır paket halinde sindirmeye uygun kaliteli görsellerle bezenmiş videolara yönelim göstermekte olduğumuzu göstermişlerdir. Yani, video kalitenizi mutlaka olabilecek en iyi şekilde halletmeli, ses kalitenizi de bundan aşağı bırakmadan, çekim yöntemlerinde kendinizi geliştirmelisiniz.

Sürdürülebilirlik Ve Süreklilik En Önemlisidir

İçerik dünyasının o kalabalık akıntısı içeridine bir yer tutarsanız ne mutlu size! Çünkü gerçekten de gün geçtikçe dijital dünyanın daha da girift bir arena halini almaya başladığını görebiliyoruz. Dolayısıyla, kendinizi, insanların gözleri önünde bulmak, standart bir konum edinmek zorundasınız. Mutlaka içeriklerinizi sürekli olarak çekmeli, yüklemelisiniz. Bir nevi kült halini alacak şekilde süreklilik içerecek video içeriklerini üretmelisiniz.

Tiktok İçi Avantajlardan Yararlanın

Tiktok sosyal medya uygulamasının sunmakta olduğu etkileşim metotlarından yararlanmayı ihmal etmeyiniz. Mesela canlı yayın açabilirsiniz ya da uygulama içerisindeki dublajları kullanabilirsiniz. Bu tip etkileşim imkanlarıyla birlikte, daha geniş kesimlere ulaşabilmeniz kolaylaşacaktır.

Etiket Planlaması Çok Önemlidir

Çok teknik bir konu değildir, gözünüz korkmasın. Organik ziyaretçilere erişim sağlayabilmeniz için, algoritmanın kullanmakta olduğu etiket hizalama ve planlama konularına mutlaka özen göstermelisiniz. Tavsiyemiz, günceli yakalamanız ve o anda insanların araştırmakta ya da paylaşım göstermekte oldukları güncel etiketleri video altında bulundurmanızdır. Tiktok Keşfete Nasıl Çıkılır? Yazımıza devam edelim
Tiktok Keşfete Nasıl Çıkılır?
Tiktok Videolarım Keşfete Düşmüyor – Tiktok Keşfete Nasıl Çıkılır?
 
Üst