Komik İngilizce Kitaplar ile Dil Öğren

Swamp

Thread Owner
Katılım
12 May 2021
Mesajlar
57
Ünlü Sovyet kökenli Amerikan komedyen Yakov Smirnoff bir keresinde şöyle demişti: “Herkes her dilde aynı güler, çünkü gülmek evrensel bir bağdır.”

Evrensel herkesin yaptığı ve anladığı bir şeyi nitelemektedir. Smirnoff bir espri yapmış olabilir ama iyi bir noktaya değinmiş—gülmek ve duygular tüm kültürlerde paylaşılan şeylerdir.

Laughter might be universal, but humor is not. Gülmek evrensel olabilir, ama mizah öyle değildir.

Daha da önemlisi ise Türkçede komik olan bir şeyin başka bir ülke vatandaşına komik gelmeyecek olmasıdır.

Bu İngilizce için de geçerli. İngilizce espriler ve mizahı anlamak İngilizce dil öğrencileri için zor olabilir, işte bu nedenle de İngilizce bir esprinin seni güldürmesi büyük bir şeydir!

İngilizce mizahın komik olduğunu düşünmeye başladığın zaman sadece sözcükleri değil, aynı zamanda kültürü de anladığın anlamına gelir. Ve bu da şakaya gelmez!

ingilizce-kitap

Neden İngilizceyi Mizahla Öğrenmeli?

Mizah ile İngilizce öğrenmenin çok sayıda avantajı bulunur:​

  • Mizah kültüre özeldir. Yani eğer mizahı anlarsan kültürü de anlarsın.
  • Mizah sık sık kelime oyunları (puns) kullanır. İngilizce esprilerin çoğu sözcükler ve onların anlamlarıyla oynar, yani bir kelime oyununu anlayabilmek için bir İngilizce sözcüğün sahip olabileceği farklı anlamları (ve olası hataları!) bilmen gerekir.
  • Mizah hatırlamayı kolaylaştırır. Bir sözcük ve anlamını ezberlemeye çalışabilirsin ya da o sözcükle komik bir hikaye anlatabilirsin. Hangisini daha iyi hatırlayacağını düşünüyorsun?
  • Mizah ile öğrenmek eğlencelidir! Ve eğlendiğin zaman daha iyi öğrenirsin.
 
Üst