Müellif: Geoffrey Smith  Investing.com – Pekin, Çin’in güç dalına “ne değerine oulrsa olsun” ışıkları açık tutmasını söyledi. Temsilciler Meclisi, ilerici Demokratların direncinden sonra altyapı oylaması planlarını rafa kaldırıyor. Jefferies’in (NYSE:JEF) olumlu çıkar raporuna karşın borsalarda Ekim ayına zayıf bir başlangıç yapıldı. Ağustos ayı için ferdî gelir ve harcama bilgileri ile Ağustos ayı ISM imalat anketi ve şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi yayınlanacak. OPEC’in önümüzdeki ay muslukları biraz daha çok açabileceğine dair umutlarla petrol fiyatları sakin. 1 Ekim Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. “Ne kıymetine olursa olsun”
Çin hükümeti, ülkenin kamu hizmetlerine “ne değerine olursa olsun” güç vermeye devam etmesini söyleyerek aslında global doğalgaz piyasasındaki fiyat savaşını artırmaları için yeşil ışık yakmış oldu. Avrupa’nın gaz vadeli süreçleri, düşüş yaşamadan evvel megavat-saat başına 100 euroyu gördü fakat spot düzeyler, petrol fiyatı üzere bakarsak hala varil başına 200 dolar civarında. Ülkenin yarısından fazlasında güç taksit taksit paylaşılırken Pekin’in aldığı aksiyon, son haftalarda üretimi azaltmak zorunda kalmış olan güç yoğunluklu endüstriyel kullanıcılar üzerindeki baskıyı azalttı. Bununla birlikte regüle edilmiş fiyatlara düzenleme yapılmadıkça güç bölümü, ileri bir tarihte devlet tarafından yine sermayelendirilmesini gerektirebilecek önemli mali kayıplarla karşı karşıya kalıyor.

2. Meclis altyapı oylamasını tekrar erteledi
ABD Temsilciler Meclisi, Meclis’teki Demokrat Parti’nin sol kanadının ayak diremesiyle iki partinin takviyesini alan 1,2 trilyon dolarlık altyapı tasarısını oylamayı erteledi. Kongre üyeleri, toplumsal güvenlik ağını büyütme ve güç geçişini finanse etme gayeli 3,5 trilyon dolarlık daha büyük bir harcama paketi olmadığı sürece dayanak vermeyi reddetti. Bununla birlikte Lider Joe Biden federal fonları Aralık ayına kadar uzatan bir yasa tasarısını imzaladığından hükümetin kapanması en azından birkaç haftalığına ertelenmiş oldu.

3. Borsa kaybını artıracak, Jefferies M&A patlaması yaşıyor
Borsa Ekim ayına da Eylül ayındaki üzere para siyasetinde sıkılaşma, artan güç fiyatlarından ötürü azalan gelir ve ekonomik sakinlik dehşetleri ile başlayacak. Çin’den gelen , ülkedeki eser kıtlığı tehdidini yatıştırırken piyasalardaki hissiyatı değiştirecek bir tesirde bulunmuş görünmüyor. Dow Jones 140 puan düşerken S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,3 kaybetti. Üç endeks de bu haftayı %3,5 ila %5 ortasında kayıpla bitirme yolunda. İlgi çekebilecek paylar ortasında yatırım bankaları var: bölümün temsili olarak görülen Jefferies, rekor düzeyde birleşme ve alım (M&A) faaliyetleri sayesinde güçlü bir çeyrek raporladı. Piyasa öncesinde %1,2 yükselirken rakipleri Goldman Sachs (NYSE:GS) ve Morgan Stanley (NYSE:MS) %1 üzerinde düşüş yaşadı.

4. Şahsî tüketim harcamaları, şahsî gelir ve harcama dataları
Piyasa kırılgan bir hissiyat içinde olurken Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği ferdî tüketim harcamaları sepetini yayınlamak için âlâ bir gün olabilir. Aylık okumanın, çekirdek fiyatlarda sadece %0,2’lik bir artış ile Ağustos ayında zayıflamış olması bekleniyor. Lakin yıllık oranın %3,6’da kalmış olduğu düşünülüyor. Takvimde şahsî gelir ve harcama bilgileri de var. Bu dataların akabinde Michigan Üniversitesi’nin Eylül ayı tüketici hissiyat endeksinin son güncellemesi gelecek. Öte yandan Çin ve Avrupa’nın PMI bilgilerinin, faaliyette bariz bir sakinlik yaşandığını gösterdiği bir hafta, Arz İdare Enstitüsü’nün (ISM) Eylül ayı satın alma müdürleri endeksi ile bitecek.

5. OPEC umutları artırırken ham petrol sakin
OPEC’in, gelecek haftaki toplantısında Kasım ayında üretimi, evvelden ortaklaşılan günlük 400.000 varilden fazla artıracağına dair umutlar artarken ham petrol tekrar ilerleme kaydedemedi. WTI fiyatları %0,8 düşüşle 74,44 dolar olurken Brent %0,6 kayıpla 77,88 dolara geriledi. Baker Hughes’un haftalık petrol kulesi sayım bilgileri, ABD kayaç petrol sondajcılarının global güç talebindeki artışı karşılayıp karşılayamayacağına dair işaretler sunacak. Kule sayımı geçen hafta, 2020 Nisan ayından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördü. Bu, son 20 aydır yaşanan çok dalgalanmalardan sonra ortalamaya dönen birçok göstergeden biri. CFTC’nin net spekülatif pozisyonlama dataları de yayınlanacak.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir