Çin, 15 yıl boyunca misyon yapacak kendi uzay istasyonunun çekirdek modülünü geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatmış, akabinde kargo ikmal uzay aracı Tianzhou-2 fırlatılarak çekirdek modülüne entegre edilmişti. Çin, artık de istasyona ikinci ikmal seferini gerçekleştirdi. Bu kapsamda, Tianzhou-3 kargo mekiği Long March 7 roketiyle ülkenin güney batısındaki Hainan Adası’ndan fırlatıldı. İstasyona 6 ton tartısında donanım ve muhtaçlık materyali taşıyan mekik, çekirdek modül ile evvelki kargo seferini yapan Tianzhou-2’nin ortasına demirlendi.

ÇİN’İN KENDİ UZAY İSTASYONU PLANLARI
Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) programına iştirakini engellemesi nedeniyle 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık aktif olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık tıpkı boyutlarda olacak.

YENİ FIRLATMA VAZİFELERİ YAKINDA
Çin uzay istasyonunun inşası için 8 montaj vazifesi daha yapılacak.

T biçiminde inşa edilecek istasyonun her iki tarafına da eklenecek olan Wentian ve Mengtian isimli laboratuvar modülleri önümüzdeki aylarda fırlatılacak ve istasyona entegre edilecek.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir